Śpiewy i tańce do białego rana, średniowieczne opowieści z dalekich krajów, rzemieślnicy i kupcy, damy i rycerze… proszę Państwa, po raz ósmy na zamku w Kętrzynie, dawnym Rastemborku, odbędzie się Jarmark na Świętego Jakuba. Jak co roku chętni będą mogli zapoznać się z tajnikami dawnych rzemiosł, posłuchać dawnej i tradycyjnej muzyki lub po prostu odpocząć po upalnym dniu w cieniu zamkowego dziedzińca.
W czasie Jarmarku jak zawsze będzie można spróbować swoich umiejętności w warsztacie garmcarza, u papiernika czy w warsztacie filcowania wełny. Z niewielką pomocą kowala będzie można własnoręcznie wykonać pamiątkową podkówkę. Dla najmłodszych przygotowano także dawne gry i zabawy. Na dziedzińcu rozbrzmiewać będzie muzyka średniowieczna i tradycyjna z różnych stron świata.
VIII Jarmark Średniowieczny Na Św. Jakuba 25-27 lipca
25. lipca (czwartek)
18.00 Bazylika św. Jerzego – Missa Sancti Jacobi
W dniu 25 lipca, z okazji święta Patrona Jarmarku św. Jakuba Starszego, Schola Teatru Węgajty z prowadzącym kantorem Robertem Pożarskim zaśpiewają Mszę św. na Uroczystość św. Jakuba Apostoła. Liturgia rekonstruowana jest na podstawie XII-wiecznego rękopisu Liber Sancti Jacobi (Księga Świętego Jakuba) częściej nazywanego Kodeksem Kalikstyńskim (Codex Calixtinus), który przechowywany jest w bibliotece katedry św. Jakuba w Santiago de Compostella w Hiszpanii.
20.30 Pieśni wędrowne – muzyka nomadów Europy – koncert na dziedzińcu zamkowym
26. lipca (piątek)
20.30 Zamek – Bazylika św. Jerzego – Miracula Sancti Nicolai – Schola Teatru Węgajty
Cuda Świętego Mikołaja to cykl czterech średniowiecznych dramatów muzycznych zapisanych w XII w. w benedyktyńskim opactwie St. Benoit-sur-Loire we Fleury, które opowiadają o cudach dokonanych przez św. Mikołaja i łaskach za jego wstawiennictwem doznanych.
27. lipca (sobota)
20.30 Zamek – Mała Pasja, czyli opowieść o psie Pana Jezusa – Teatr Latarnia
Spektakl oparty na opowieści wędrowca z „Chłopów” Władysława Rejmonta o pierwszym udomowionym psie.
Codziennie wieczorem, po spektaklach – muzyka tradycyjna z różnych stron świata, do słuchania, do tańczenia i do śpiewania.